מחפשים בית אבות?

השאירו את הפרטים לקבלת ייעוץ במציאת בית אבות באיזור מגוריכם

חיפוש באתר

בתי אבותמידעמהו חולה סיעודי מורכב

מהו חולה סיעודי מורכב

לרבים מאיתנו יש הורה או סבא מבוגר הזקוק לסיוע בהתנהלות היומיומית שלו, כגון סיוע בפעולות פשוטות שאדם בריא מבצע ללא כל בעיה. פעולות אלו יכולות להיות לבישת בגדים, נעילת נעליים, שתייה, עמידה, ישיבה, מקלחת ושמירה על היגיינה, פעולות שללא סיוע הוא לא יוכל לבצע.

אך לא רק אנשים מבוגרים נזקקים לעיתים לסיוע צמוד, יש מקרים שבהם גם צעירים הופכים לחולים סיעודיים, צעירים שעברו טראומות פיזיות שונות כמו תאונות דרכים או כאלו שחלו במחלה קשה, וכך הם נהפכו לאנשים שלא יכולים לבצע את המטלות היומיומיות הפשוטות שלהם בעצמם. רבים מאיתנו קיבלו הצעה לביטוח סיעודי מחברת ביטוח פרטית או מקופת החולים שבה הם מבוטחים, והצעה כזו הייתה נראית להם הזויה ורחוקה שנות אור ממצבם כרגע, אך לצערנו חלק מאיתנו (אם כי חלק קטן כמובן) יכול להיות זקוק למטפל צמוד בשלב מוקדם בחיים.

 

מה בין חולה סיעודי לחולה סיעודי מורכב?

חולה סיעודי הוא כפי שציינו, מי שזקוק לסיוע בפעולות היומיומיות הפשוטות, אך הוא נמצא בהכרה ומבין בדרך כלל מה קורה סביבו לפחות בחלק לא מבוטל מהזמן. הוא יזדקק למטפל לכמה שעות ביום, שיסייע לו לבצע את הפעולות הללו, אך הוא לא זקוק למטפל צמוד לאורך כל שעות היממה. חולה סיעודי מורכב הוא חולה שאם לא תהיה עליו השגחה צמודה, הוא עלול להיות בסכנת חיים, וברוב המקרים הוא גם מחובר למכשירים רפואיים שונים ששומרים עליו במצב שבו הוא נמצא ודואגים שמצבו לא יידרדר. חולה סיעודי מורכב זקוק להשגחה תמידית, כולל וידוא שהמכשירים מחוברים כמו שצריך ושומרים על חייו.

 

השגחה וסיוע לחולה סיעודי

בתי אבות סיעודיים במרכז, כמו במקומות אחרים בארץ, נותנים מענה לחולים סיעודיים שזקוקים לסיוע בביצוע הפעולות הפשוטות היומיומיות, כמו גם בהשגחה על חולים סיעודיים מורכבים. ישנם בתי אבות סיעודיים במרכז ובשאר חלקי הארץ שלא מספקים השגחה של 24/7 והמשפחה נדרשת לשכור שירותי מטפל שיוודא כל הזמן שהכול בסדר עם החולה. אופציה שנייה היא של מטפל סיעודי שצמוד אל החולה בביתו, מה שבדרך כלל מורכב יותר ואף לעיתים יקר יותר, בעיקר כשמדובר בהשגחה צמודה לאורך כל שעות היממה. בכל הקשור למימון מטפל, הביטוח הלאומי עורך מבחנים שונים פיזיים וקוגניטיביים למטופל כדי לקבוע את מצבו, ובהתאם מקצה תקציב לטיפול בחולה מספר שעות בשבוע או יותר מזה.

אם אתם צריכים מטפל לחולה סיעודי, בין אם הוא חולה מורכב או שלא, אתם צריכים ליצור קשר עם הביטוח הלאומי על מנת שניתן יהיה לקבוע את מידת התלות שלו במטפל, ובהתאם למצבו יוחלט מה מגיע לו.