מחפשים בית אבות?

השאירו את הפרטים לקבלת ייעוץ במציאת בית אבות באיזור מגוריכם

חיפוש באתר

בתי אבותמידעלדעת לבקש טיפול בקשישים

לדעת לבקש טיפול בקשישים

טיפול בקשישים מעלה לא פעם חשש כטיפול שמסובך לטפל בו. טיפול בקשישים לעתים מעלה חששות ביכולת להתפנות לטיפול באדם קרוב, לא פעם אדם שטיפל בנו בעבר וכעת זקוק לטיפול בעצמו. טיפול בקשישים מרגיש לפעמים כנושא שיש בו פרטי פרטים לטיפול, עוד לפני שמגיעים לטיפול עצמו. אבל טיפול בקשישים יכול להיות גם תשומת לב פשוטה ונדיבה, יד תומכת, חיוך או שניים, ביקור קבוע או מזדמן בקלילות, או שיחה שמתפנה באמת להקשיב. טיפול בקשישים יכול גם להיעזר במטפלת לקשישים אשר תתן מענה מיידי וממושך, יומיומי, קשוב ותומך לכל קשיש או קשישה במרחב הביתי, הקהילתי והמשפחתי עבור מי שזקוקים לקצת או הרבה עזרה, תמיכה וטיפול.

חששות והתמודדויות בטיפול בקשישים

החששות מפני עניין הטיפול בקשישים, מעבר לביורוקרטיות ולעלויות שעלולות להיות כרוכות בטיפול בקשישים, אלה לפעמים חששות שעולים מתוך חששות כלליים, חברתיים ואישיים, מהזדקנות של אלה אשר מביטים מן הצד או מלווים מקרוב קרוב משפחה אהוב ההולך ומזדקן. אך לצד חששות אלה, דווקא תהליך אישי ומשפחתי זה של הזדקנות יכול להיות מבורך ומקרב, ולהתהוות כאחד מן התהליכים שנותנים לנו הזדמנות לעצור רגע את מירוץ החיים, להתמקד בפרטים הקטנים, ולדעת לבקש עזרה, עזרה שבאה בטיפול בקשישים.

טיפול בקשישים בהתמודדות מתבגרת ומתגברת

כאשר מתרחש תהליך של טיפול בקשישים, זהו איננו תהליך אשר מצביע על כישלון או על חדלות, להיפך, טיפול בקשישים נותן מקום לבן האדם, מקום מטופל, מקום קשוב, מקום תומך, מקום שמכיר באדם ובתהליכיו ובשנות חייו. טיפול בקשישים מעניק תשומת לב ותמיכה בכל אלה, באופן מכבד, באופן המתעניין במציאות מורכבת ומלאת היסטוריה אישית ואנושית, ובאופן מועיל ונבון. תהליך הטיפול בקשישים הוא תהליך אשר מוביל לאט ובבטחה דווקא להפגת אי אילו חששות שעולים, תוך כדי התמודדות בוגרת ומתבגרת, המאפשרת להתגבר על החששות ועל הקשיים.

טיפול יצירתי בקשישים

בתחום הטיפול בקשישים תוכלו למצוא יצירתיות מרחיקת לכת, מטיפול בקשישים בעזרת חיות מחמד אקזוטיות, טיפול בקשישים בקנאביס, שיאצו ואמנויות, ועד טיפול בקשישים למיטיבי לכת. אבל טיפול בקשישים, טיפול משפחתי או טיפול של מטפלת, כזה שזוכר שלא מדובר רק בפרטי פרטים ביורוקרטים, בזמן ובעלויות, כמו גם כזה שלא מנסה להמציא את הגלגל, לגלות את אמריקה בבגרותה, או להמציא שיטה חדשה לטוס אל הירח, ולא משנה באיזה גיל, הוא הטיפול בקשישים הטוב והמסור ביותר, כזה שזוכר להביט בעיניים, להושיט יד, לנהל שיחה ולהקשיב בה, להתעניין באופן ממשי ולבדוק ביחד איזו עזרה וטיפול, איזה מטפל או מטפלת, יעזרו כאן, ומשם כבר יש הרבה מקום לפתרונות יצירתיים, קטנים וגדולים, יומיומיים, להקלת החיים לכל גיל ולכל יחסי מטופל ומטפלת.

פול האוס בטיפול בקשישים

לא פעם יש התגייסות משפחתית, ממסדית וקהילתית לטיפול בקשישים. כמובן שבראש ההתגייסות הזאת תעמוד המטפלת לקשישים, והצוות הבייתי הזה, ביחד כמובן עם האדם עצמו, יעניקו את הטיפול בקשישים הטוב ביותר, לתחושת חיים ביתית מתפקדת, אדיבה ויעילה.