מחפשים בית אבות?

השאירו את הפרטים לקבלת ייעוץ במציאת בית אבות באיזור מגוריכם

חיפוש באתר

בתי אבותמידעמה עושים במקרים של דיכאון עמוק

מה עושים במקרים של דיכאון עמוק

כל אחד סובל מדי פעם בירידה של מצב הרוח. לעיתים יש סיבה טובה לכך, כמו למשל אובדן של אדם יקר, תופעה שלא הייתה צריכה לקרות ומקרים אחרים, אך לפעמים סתם אין חשק. למרות זאת, חשוב להבחין בין מה שמכונה בשפת העם "באסה" לבין דיכאון, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בדיכאון עמוק. בדרך כלל, בקרב הדור הצעיר יותר, מדובר במצב חולף שנגרם מסיבה כלשהי ומעציב אותו לזמן קצר. הבעיה הגדולה טמונה דווקא בבעיה של הדור המבוגר יותר, אצלו הדכאון כבר מפריע בחיי היומיום והינו דבר פתולוגי, בעיה אותה חשוב לאבחן כדי לדעת בדיוק כיצד ניתן להתמודד, באילו כלים ובאיזו דרך.

מאפייני דיכאון עמוק

לדיכאון יש מספר מאפיינים המגדירים אותו וכמובן גם את עוצמתו. ראשית, כולם יודעים לומר שדיכאון זהו מצב שבו מצב הרוח יורד, אך חשוב להוסיף כי הירידה האנרגטית יכולה להימשך גם כמה שבועות ואפילו חודשים. מעבר לכך, ישנה העצמה לרגישות הנפשית באופן אקטיבי, כמו שנאה עצמית, חוסר ביטחון, חוסר עניין בסובב ולפעמים גם בכי. מבחינה קוגניטיבית ישנה האטה. לאור האדישות גם לא חושבים יותר מדי ובאופן מזוקק, כי אם בפזרנות, וכאשר כבר חושבים, אזי מדובר במחשבות פסימיות. דיכאון עמוק יכול להוביל באופן מודע לפגיעה עצמית. המחשבות הרעות כל כך הרסניות ודומיננטיות, עד שהן יכולות לפגוע ברצון לחיות.

סוגי הדיכאון העמוק

דיכאון עמוק מוגדר בכמה מקרים באופן פתולוגי. ישנן הפרעות חד קוטביות אפקטיביות, בין אם חד פעמיות ובין אם חוזרות, ישנן אפיזודות דו קוטביות אפקטיביות, יש הפרעות ממושכות (חד או דו קוטבית) והפרעות אפקטיביות אחרות שלא ניתן לייחד אותן. למרות שישנם גם צעירים הסובלים מאחת ההפרעות המדוברות, הן מופיעות, כאמור, בעיקר אצל האוכלוסיה המבוגרת. מחשבות טורדניות רבות כמו האם זוהי תחילתו של הסוף, יחד עם חוסר התעסוקה בשלב בו יוצאים לפנסיה ולהתעורר בכל יום לחיים ללא תכלית לכאורה, מובילים חלק גדול מהאוכלוסיה לשקוע בדכאון.

שיטות הטיפול המקובלות

השאלה הגדולה ביותר הנשאלת בתהליך הדכאון היא כיצד ניתן לטפל בו. הפתרון מחולק לשניים. האפשרות הראשונה היא באמצעות תרופות פסיכיאטריות המאזנות את הכימיקלים במוח, בעוד האפשרות השניה היא באמצעות טיפול פסיכולוגי, אליהם ניתן לשייך גם את הכלים האלטרנטיביים שבאמצעותם לדיכאון עמוק יש מזור. בכל מקרה, הנחת הבסיס תהיה שכדי לטפל בבעיה צריך לאבחן אותה במהרה.