מחפשים בית אבות?

השאירו את הפרטים לקבלת ייעוץ במציאת בית אבות באיזור מגוריכם

חיפוש באתר

בתי אבותמידעבחירה נכונה של בית אבות סיעודי

בחירה נכונה של בית אבות סיעודי

קשיש שמתקשה לתפקד בביתו באופן עצמאי ואין מי שיטפל בו בכל שעות היממה, נאלץ לעבור למוסד טיפולי שמיועד לאנשים במצבו. אך אל דאגה, בישראל בתי האבות בכלל, והסיעודיים בפרט, חייבים לעמוד בסטנדרטים גבוהים על מנת לקבל רישיון ממשרד הבריאות ומשרד הרווחה.
בית אבות הוא מקום מגורים לאנשים שלא אמורים להיות בבית חולים, אבל כבר אינם יכולים להיות מטופלים בביתם. אשפוז בבית אבות מבוסס על צורך רפואי. רוב בתי האבות מעסיקים צוות רפואי מקצועי שעומד לרשות הדיירים 24 שעות ביממה.


בתי אבות, ובעיקר בית אבות סיעודי, דומים מאד לבתי חולים. הצוות מעניק לדיירים טיפול רפואי, טיפול פיזי, נפשי ומנטאלי לפי הצורך. במבנה רב קומות תהיה אחות אחראית בכל קומה, ובדרך כלל בכל חדר מתגוררים שני דיירים.
קשיש שמאושפז במסגרת בית אבות סיעודי זוכה לביקורי רופא קבועים, ואם הוא נזקק להשגחה מיוחדת (כמו במקרה של בעיות זיכרון, דמנציה או אלצהיימר) הוא יאושפז במחלקה שמיועדת לדיירים שכאלה.

 

איך להתחיל לחפש בית אבות סיעודי מתאים להורה?

חפשו בקרבת הבית. האפשרות הטובה ביותר היא בית אבות שנמצא באזור המגורים של הקשיש או שלכם. זאת, כדי שבני המשפחה והחברים יוכלו להגיע בקלות לביקורים. בנוסף, שאלו את עצמכם מה חשוב לכם במיוחד, לדוגמה: רמת הטיפול וצוות המטפלים, החיבור הדתי, מחלקות טיפוליות מיוחדות שמאפשרות סיעודי מלא וכדומה.
אל תתביישו לשאול. דברו עם חברים, קרובי משפחה, עובדים סוציאליים (ואנשי דת אם דעתם חשובה לכם), כדי לברר אם יש להם מה להציע ואם הם מכירים בית אבות סיעודי ברמה שאתם מחפשים.
צרו קשר. מומלץ ליצור קשר עם כל בתי האבות שמופיעים ברשימה שלכם. שאלו שאלות על אופי המקום ועל הדיירים. בדקו מהי ההתמחות הספציפית של בית האבות, מספר הדיירים במקום ומספר אנשי הצוות הקבועים שמועסקים בו.
סיורי הכרות. הכינו רשימה מצומצמת של בתי אבות שבהם אתם מעוניינים לבקר על מנת לראות את המוסד מקרוב. הרי במוסד זה יבלה ההורה שלכם את שנות חייו האחרונות.

בזמן הביקור רצוי לשים לב לדברים הבאים

אישורים רפואיים והסמכה של צוות העובדים, גישה לנכים, ניקיון בבית האבות ובסביבה, ריחות חריפים, גיוון הארוחות, דיירים מטופחים או מוזנחים. בדקו אם במוסד יש מספיק עובדים יחסית למספר הדיירים. אל תחששו לשאול שאלות כמו, כמה זמן מועסק הצוות במקום ואם קיימת תחלופה רבה של הצוות המקצועי והניהולי.
ערכו ביקור נוסף במקום ללא הכנה וללא הודעה מוקדמת, ובקרו במחלקות השונות ובחדר האוכל. דברו עם החולים, שאלו שוב ושוב את אותן שאלות והסתכלו היטב מסביב.