מחפשים בית אבות?

השאירו את הפרטים לקבלת ייעוץ במציאת בית אבות באיזור מגוריכם

חיפוש באתר

בתי אבותמידעמדוע חשוב להתאים את כיסא הגלגלים למשתמש וכיצד עושים זאת?

מדוע חשוב להתאים את כיסא הגלגלים למשתמש וכיצד עושים זאת?

ניידות היא מרכיב חשוב בחייו של אדם - היכולת לנוע ממקום למקום היא המאפשרת לאדם לחוש עצמאי, להיות פעיל ולהרגיש בעל שליטה בחייו.

כאשר אדם סובל מנכות או מגיע לגיל בו הוא מתקשה בהליכה, תחושת העצמאות אינה קיימת עבורו והוא תלוי בעזרה של סביבתו. בעזרת התאמת כיסא גלגלים המתאים לו, יוכל אותו אדם לקבל את עצמאותו בחזרה ולמעשה כיסא הגלגלים משמש עבורו כתחליף  לרגליים.

אילו סוגי כיסאות גלגלים יש?

קיימים כיום מגוון רחב של כיסאות גלגלים, זאת על מנת שנוכל למצוא כיסא המתאים בדיוק לדרישותינו ולצרכינו. כיסאות הגלגלים מתחלקים לשלוש סוגים עיקריים, על פי שיטת ההנעה בהם:

כיסאות גלגלים ידניים – כסאות גלגלים המונעות ידנית על ידי המשתמש בהם. כסאות אלו מתאימים בעיקר עבור נכים אשר יכולים ורוצים להיות עצמאיים ותלויים בעצמם בלבד ויכולים להניע את הכיסאות על ידי שימוש בשרירי הידיים שלהם.

כיסאות גלגלים נדחפים – כיסאות גלגלים אלו הם כיסאות ידניים אשר לשם הנעתם יש צורך בגורם נוסף שידחוף את הנכה בכיסא. כיסאות אלו לרוב ישמשו מבוגרים אשר נעזרים בכיסאות הגלגלים לנוע ממקום למקום ויש להם מטפלים צמודים אליהם.

כיסאות גלגלים חשמליים – כיסאות גלגלים אלו מונעים על ידי ג'ויסטיק הממוקם לרוב באיזור היד של הנכה. סוג זה מתאים בעיקר עבור נכים אשר אינם יכולים להזיז את ידיהם או עבור מבוגרים אשר אין להם מטפל אשר יוכל לעזור להם בהנעת הכיסא.

כיצד נוכל לבחור ולהתאים כיסא גלגלים לצרכינו?

חשוב שנדע, כי ישנה חשיבות רבה להתאמת כיסא הגלגלים לצרכי המשתמש בו, שכן שימוש בכיסא גלגלים לא מתאים עלול לגרום לפצעי לחץ, כאבים בגוף, חוסר נוחות כללי ותפקוד לקוי.

השלב הראשון בבחירת כיסא גלגלים היא ההחלטה איזה סוג הנעה מתאים לנו. לאחר שצימצמנו את המבחר לפי סוג ההנעה,

עלינו לקחת בחשבון פרמטרים נוספים:

מימדי הכיסא - עלינו להתאים את הכיסא לגיל המשתמש בו ולמשקלו.

משקל הכיסא – פרמטר זה משמעותי בעיקר במקרים של כיסא ידני.כיסאות גלגלים כבדים מידי יקשו על המשתמש בהם את הנעתם.

תקציב – מחירי כיסאות גלגלים נעים בטווח רחב של מחירים, כאשר כיסאות גלגלים ממונעים הם היקרים ביותר.בנוסף מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום על מנת שיוכל להבין את הצרכים הייחודים של המשתמש ויוכל להציע את כיסא הגלגלים המתאים ביותר עבורו.

על מנת שנוכל להעניק ליקירנו תחושת עצמאות ושליטה על פעילותם, עלינו לדאוג להתאים עבורם כיסא גלגלים מתאים. הכיסא האידיאלי הוא כיסא שישלב את צרכיו היחודיים של המשתמש בו ויהיה נוח בו זמנית. זכרו כי בחירת כיסא לא מתאים עלולה להקשות על המשתמש בו ואף לגרום לבעיות רפואיות שונות.