מחפשים בית אבות?

השאירו את הפרטים לקבלת ייעוץ במציאת בית אבות באיזור מגוריכם

חיפוש באתר

בתי אבותמידעבית אבות לתשושי נפש

בית אבות לתשושי נפש

ישנן פעמים בהן אנו נמצאים במצב לא נוח בו אנו מגלים כי הורינו או יקירינו לוקים בתשישות נפש ולכן אין אנו יכולים להעניק להם את הטיפולים הדרושים להם במסגרת הביתית. במצבים אלו חשוב כי נאתר בית אבות לתשושי נפש אשר יספק ליקירנו את כל הטיפולים, השירותים והיחס האישי לו הם זקוקים.

מאמר זה יעסוק בהכוונה נכונה לבחירת בית אבות ליקירכם.

מהו מצב של תשישות נפש

תשושי נפש הם לרוב אנשים מבוגרים אשר לוקים בדמוניזציה ואובדן חלק מהיכולות המנטאליות והקוגניטיביות שלהם, מבוגרים אשר לוקים בתשישות הנפש הם לרוב מבוגרים אשר זקוקים להשגחה צמודה באמצעות מסגרת פרטית של מטפל או בתי אבות לתשושי נפש.

כל בתי האבות לתשושי נפש מצויים בהשגחה של משרד הבריאות ויש להם רישיון מטעמו. בנוסף, פעמים רבות משרד הבריאות מממן שהות בבתי אבות אלו למבוגרים אשר מתאימים להגדרה של תשישות נפש.

אם יקירכם סיעודיים או עצמאיים וחשיבתם צלולה הם לא יתקבלו לבית אבות לתשושי נפש.

אם אתם סבורים כי יקירכם מצויים במצב של תשישות נפש תצטרכו ללכת עימו לבדיקה אצל פסיכוגריאטר או פסיכיאטר על מנת שיאבחן את הקשיש ובהתאם יקבע האם הוא יכול להתקבל לבית אבות זה.

מבוגרים אשר לוקים במצב של תשישות נפשית מוגדרים כחולים במחלה חשוכת מרפא. הזיכרון שלהם נפגע, החשיבה שלהם לקויה, הם אינם מתמצאים במרחב שלהם ולרוב מתבלבלים בזמנים. בנוסף, הם אינם יכולים להתבטא ולהביע את שהם חשים.

תפקידו של צוות בית אבות לתשושי נפש

מצב של תשישות נפש מוגדר כמצב אשר מחמיר ואינו ניתן לריפוי, בתי האבות אינם יכולים "לתקן" את המצב אלא רק להקל על התסמינים של אותו קשיש המגיע אליהם. צוות בית החולים משגיח במשך כל שעות היממה על הקשיש וזאת על מנת שהוא לא יפגע בעצמו שלא במתכוון, לא יפגע באנשים אחרים ולא ילך לאיבוד.

הצוות ידאג לרחוץ את הקשיש, להאכיל אותו, לתת לו את התרופות להם הוא זקוק, להלביש אותו ולהעניק לו כל טיפול אשר יעזור לו להרגיש טוב יותר מבחינה נפשית ויקל על תופעות הלוואי של המחלה, כמו למשל טיפול באמנות, פיזיותראפיה ועוד.

 

בחירתו של בית האבות המתאים

אם יקירכם אובחן כחולה בתשישות נפש, חשוב שתבחרו לו את בית האבות המתאים ביותר:

  • רישיון ואבטחה- וודאו כי לבית האבות יש רישיון מטעם משרד הבריאות וכי הוא מעסיק אנשי אבטחה אשר מוודאים כי הקשיש לא יוכל לצאת מבית האבות על דעת עצמו.
  • צוות רפואי- וודאו כי מדובר בצוות רפואי מוסמך ובעל ניסיון. חשוב מאוד לברר מה היקף הצוות וזאת על מנת להבטיח ליקירכם השגחה צמודה ותשומת לב מלאה במשך כל שעות היממה.
  • פעילות- בררו מה הן הפעילויות והטיפולים השונים המוענקים לתשושי הנפש.