מחפשים בית אבות?

השאירו את הפרטים לקבלת ייעוץ במציאת בית אבות באיזור מגוריכם

חיפוש באתר

בתי אבותמידעביטוח לאומי- זכויות הקשיש

ביטוח לאומי- זכויות הקשיש

כל אזרח במדינת ישראל אשר שילם למוסד לביטוח לאומי כדת וכדין לאורך כל מהלך חייו, זכאי לסיוע בהגיעו לגיל זקנה. סיוע זה בא לידי ביטוי בזכויות רבות.

עוד בשלב המקדים והראשוני, יכול כל אדם קשיש ובני משפחתו להגיע אל המוסד לביטוח לאומי ולזכות בכל הקשור אל הדרכה וליווי באשר למיצוי כל הזכויות העומדות לרשותו. עצם הגדרתה של מדינת ישראל כמדינת רווחה, מאפשרת לכל אדם בגיל הזהב לקבל סיוע.

 

הקשישים במדינת ישראל, נמנים עם אוכלוסיה גדולה באופן יחסי  וחוקים רבים שמטרתם לסייע לקשישים נחקקו במטרה להגן על האוכלוסייה ולגרום לרווחתה.

 

כניסת הטכנולוגיה וקצב החיים שהפך למהיר יותר גרם למצב בו מתקשים בני הגיל השלישי להתמודד עם החיים ר ועל כן הם נזקקים לסיוע רב בהתנהלות היום יומית.

עוד קריטריון מהותי בשלו זקוקים אזרחים קשישים לסיוע, היא אי היכולת שלהם לפרנס עצמם במקום עבודה, ועל כן בכל חודש בחודשו, הם זקוקים להכנסה שוטפת.

גילם המתקדם של הקשישים גם הוא מהווה חוליה חלשה, שכן הם במצב פגיע וזאת משום שהם חשופים יותר (בהשוואה לאוכלוסייה הצעירה) למחלות שונות ופגיעות גופניות. משום כך, גם בתחום הרפואי זקוקים הקשישים לסיוע, דבר שניתן לקבל באמצעות המוסד לביטוח לאומי.

 

הנחות במיסים

אחד התחומים המשמעותי ביותר בו זוכים הקשישים לסיוע והנחות, עוסק בכל הקשור אל תשלומי המיסים שעל כל אזרח חלה החובה לשלם, לרבות ארנונה, נסיעה בתחבורה ציבורית ועוד.

אם הקשיש אינו צלול בדעתו ואינו יכול לקחת אחריות על חייו ומעשיו, המדינה ממנה עבורו עובדים סוציאליים אשר מסייעים לו בכל אספקט לו הוא זקוק.

לכל קשיש ימונה אדם מטעם המדינה שעליו יפקחו אותם עובדים סוציאליים וזאת לשם הגנה על כל זכויותיו של הקשיש. שרות זה תורם רבות, בעיקר עבור אותם קשישים אשר להם אין אפשרות של קבלת תמיכה משפחתית.

 

פיקוח על בתי אבות

כל קשיש השוהה בבית אבות, מגיע למצב בו חייו נתונים "לחסדי" אותו מוסד בו הוא מתאכסן.

בין אם זהו מוסד פרטי, ובין אם זהו מוסד ציבורי, אחראי המוסד לביטוח לאומי לבחון בדקדוק, כי השרות אותו מקבל הקשיש כולל את כל התנאים הבסיסים מבלי יוצא מן הכלל. בנוסף, ביטוח לאומי יוודא כי באותו בית אבות יהיה פיקוח צמוד אחר הצוות הרפואי, והסיעודי.

המוסד לביטוח לאומי מפקח אחר אלימות במשפחה או במעון בו מתגורר הקשיש.

במידה ומתגלה מקרה של אלימות, יפעל המוסד לביטוח לאומי בהתאם לחוק, ובמידת הצורך אף יעמיד לענישה את הנוגעים בדבר. בנוסף, יפקח ביטוח לאומי אחר ניצול חברות לשרותי רפואה של הקשישים ועוד.